7 kwietnia 2020

Kompletowanie wyprawki dla mającego przyjść na świat dziecka to z pewnością ważny element przygotowań do tej wielkiej chwili. Podstawowym kryterium jakie muszą spełniać wybrane przez nas produkty jest komfort i bezpieczeństwo maluszka. Kosmetyki i ubranka nie mogą podrażniać jego skóry, która jest bardzo wrażliwa w pierwszych miesiącach życia.
Produkty do mycia i pielęgnacji noworodka muszą posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny, pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Takie oznaczenia powinniśmy znaleźć na etykiecie. Potrzebne będzie mydło lub inny kosmetyk do mycia stworzony specjalnie z myślą o tak maleńkim dziecku. Należy też zaopatrzyć się w balsam nawilżający oraz krem przeciw odparzeniom. Przyda się krem z filtrem o współczynniku co najmniej SPF 30, ponieważ dzieci do 6 miesiąca nie należy wystawiać na działanie słońca. Dobrze jest wybierać produkty opatrzone informacją, że są odpowiednie od pierwszego dnia życia. Kosmetyki hipoalergiczne będą dobrze służyły także maluchom bez alergii.
Dla niedoświadczonych rodziców pierwsza kąpiel może być powodem stresu. Warto zaopatrzyć się w akcesoria, które ją ułatwią, aby stała się przyjemnym momentem zarówno dla nich jak i dla dziecka. Do kąpieli potrzebna jest plastikowa wanienka lub wkład do wanny, dzięki któremu dziecko nie będzie się w niej zsuwać. Przydatny też okaże się termometr do sprawdzania temperatury wody – optymalna powinna mieć 37 stopni Celsjusza. Po kąpieli trzeba będzie maluszka w coś owinąć, może to być ręczniczek lub specjalnie w tym celu uszyte okrycie. Konieczne jest przemywanie oczu niemowlaka, do tego celu stosuje się sól fizjologiczną. Pomyślmy też o szczotce z delikatnym włosiem oraz nożyczkach z zaokrąglonymi końcówkami.
Akcesoria do karmienia będą zależne od sposobu na jaki zdecyduje się matka. Dla kobiet karmiących piersią zaprojektowano specjalne biustonosze oraz wkładki laktacyjne. Przyda się też poduszka do wygodnego ułożenia malca oraz laktator. Do karmienia mieszankami dla noworodków potrzebne będą butelki i smoczki. Dobrym rozwiązaniem jest też sterylizator, który zabija szkodliwe drobnoustroje.
Jeśli chcemy ułatwić sobie przewijanie malca, możemy zainwestować w przewijak do ustawienia na komodzie lub łóżeczku. Da nam to wygodę podczas tej czynności, ale też pomoże w utrzymywaniu czystości. Potrzebne będą pieluszki jednorazowe z wycięciem na pępek oraz chusteczki nawilżane.
W pierwszych miesiącach życia dziecko będzie spędzać mnóstwo czasu w swoim łóżeczku. Warto więc dobrze przemyśleć jego wybór, aby było komfortowe i przede wszystkim bezpieczne dla maluszka. Zwróćmy też uwagę na jego praktyczność. W późniejszym okresie przyda nam się opcja wyjmowanych szczebelków i możliwość regulacji wysokości. Jeżeli chcemy podróżować z dzieckiem świetnym rozwiązaniem jest łóżeczko turystyczne, które możemy złożyć i zabrać ze sobą. Przy kupnie materaca należy zwrócić uwagę na materiał z jakiego jest wykonany. Jeśli posiada certyfikat Oeko-tex Standard 100 oznacza to, że materiały z których został wykonany nie zawierają szkodliwych, chemicznych substancji. W początkowym okresie życia bezpieczniejsze jest spanie w śpiworku niż pod kołderką, w którą dziecko może się zaplątać i naciągnąć sobie na głowę. Dobrze jest też zabezpieczyć szczebelki łóżeczka, aby zapobiec uderzeniu się malucha.
Kupując ubranka przyszłe mamy często dają się ponieść emocjom. Jest ogromny wybór uroczej garderoby dla maluszków, jednak pamiętajmy, że dziecko szybko wyrośnie z pierwszych ciuszków. Wystarczy więc zaopatrzyć się w niezbędny komplet. Powinien on zawierać po kilka sztuk body z krótkim i długim rękawem, pajacyki, czapeczki oraz bawełniane skarpetki bez ściągaczy. A także po dwie sztuki bluz i spodni na gumce. Dla dzieci urodzonych zimą przydadzą się rękawiczki, kombinezon oraz ciepłe pajacyki.
Producenci oferują mnóstwo artykułów dla dzieci, warto więc przygotować sobie listę potrzebnych rzeczy aby podejść do tematu z rozwagą. Przede wszystkim zwracajmy uwagę na to, aby aby wszystkie produkty były przeznaczone dla dziecka w odpowiednim wieku i posiadały niezbędne atesty. Najlepiej zacząć kompletowanie wyprawki już w II trymestrze i stopniowo zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne rzeczy. Nie warto jednak przesadzać z ich ilością.

Dodaj komentarz