17 kwietnia 2020

Zgodnie z obowiązującymi przepisami dziecko może podróżować samochodem jedynie w specjalnie do tego przeznaczonym foteliku. Przepis ten dotyczy nie tylko małych dzieci. Prawo nakłada na opiekuna obowiązek przewożenia w foteliku osoby niepełnoletniej, która ma poniżej 150 cm wzrostu. Ewentualnie, dziecko które ma co najmniej 135 cm wzrostu może podróżować na tylnym siedzeniu przypięte pasami.
Nie należy kupować fotelików z drugiej ręki, zwłaszcza z niepewnego źródła. Ponieważ nigdy nie możemy być pewni ich stanu. Nawet stłuczka może naruszyć konstrukcję fotelika i uniemożliwić prawidłowe działanie. A są to uszkodzenia niewidoczne gołym okiem. Producenci zalecają, aby po każdej kolizji, jeśli w samochodzie zamocowany był fotelik, wymienić go. Popularne są tzw. podkładki mające zastąpić fotelik dziecięcy. Pamiętajmy, że nie dają one właściwego zabezpieczenia, ponieważ nie utrzymują ciała dziecka w odpowiedniej pozycji.
Najważniejsze, aby dobrać fotelik pod kątem wzrostu i wagi dziecka. W ten sposób będzie on optymalnie dopasowany do budowy ciała małego pasażera na danym etapie rozwoju. Najlepiej byłoby go przymierzyć czy dobrze przylega do dziecka. Ponadto należy upewnić się, że wybrany model jest przystosowany do zamocowania w konkretnym samochodzie. Powinniśmy także sprawdzić jak wypadł w niezależnych testach bezpieczeństwa. Jednak ogromnie dużo zależy od prawidłowego korzystania z fotelika.
Istnieją dwa sposoby mocowania – przypięcie pasami bezpieczeństwa lub przy pomocy systemu ISOFIX. Druga opcja jest uznawana za bezpieczniejszą, ponieważ fotelik jest wówczas połączony z samochodem przy pomocy dwóch metalowych zaczepów. Pasy przytwierdzają go tylko do siedzenia. Należy zawsze upewnić się, że są mocno napięte – fotelik nie może przesuwać się na siedzeniu! Również pasy, którymi dziecko jest przypięte do fotelika muszą być naciągnięte. Zimą lepiej zapinać je pod kurtką, aby ściśle przylegały do ciała dziecka.
Jeśli w foteliku będzie podróżować dziecko o wadze poniżej 13 kilogramów należy go zamontować tyłem do kierunku jazdy. W przypadku pasażera przekraczającego tę wagę – siedzenie może być ustawione przodem. Jednak za bezpieczniejszy sposób uznaje się podróżowanie dzieci tyłem. Najlepszym miejscem na montaż fotelika jest środek tylnej kanapy. Niektóre foteliki można zamontować na przednim siedzeniu, tyłem do kierunku jazdy, ale jedynie w przypadku gdy wyłączona jest poduszka powietrzna. W przeciwnym razie, mogłaby wyrządzić dziecku krzywdę.Sadzając dziecko w odpowiednio dobranym foteliku troszczymy się o jego zdrowie i życie. Warto odpowiedzialnie podejść do tematu bezpieczeństwa. Kupując byle jaki fotelik lub niedbale z niego korzystając być może unikniemy mandatu, ale dla dziecka może się to skończyć tragicznie.

Dodaj komentarz