4 maja 2020

Kiedy pogoda nie pozwala na wyjście z domu, a wszystkie zabawki już się znudziły wcale nie musisz włączać dziecku bajki. Wymyśl całkiem nową zabawę, która pochłonie je bez reszty! Przy niektórych z nich będziesz się musiała zaangażować, ale są też takie, które pozwolą w spokoju wypić kawę.

Teatrzyk to świetny pomysł dla dzieci w każdym wieku, bo to wy decydujecie o czym będzie opowiedziana historia i jak potoczą się losy bohaterów. Postaciami będą maskotki i lalki. A może nawet nałożona na dłoń skarpetka nie od pary, której narysujecie oczy? Wyobraźnia zacznie pracować i o to właśnie chodzi! Dziecko schowa się za kanapę lub fotel i wystawi sztukę na oparciu mebla jak na scenie. Możesz też opowiadać jakąś historyjkę, a maluch będzie miał za zadanie pokazywać to co mówisz. Jeśli opowiadanie bajek nie jest twoją mocna stroną, wykorzystaj znaną i lubianą przez dziecko książeczkę.

Pomysły na zabawę z dzieckiemChyba każdy pamięta z dzieciństwa budowanie namiotu, bazy czy innego bunkra za pomocą koca i krzeseł. Ta zabawa nigdy się nie nudzi. Można ją zmodyfikować i zamiast bazy zbudować na przykład łódź. Duży koc trzeba umocować z dwóch stron od góry tak aby tworzył zagłębienie, które przy odrobinie wyobraźni stanie się pełnomorskim okrętem. Wystarczy zaopatrzyć milusińskiego w drobne przekąski i można go wysłać w rejs dookoła świata. Warto spakować mu w tę podróż kartkę i kredki, aby zilustrował widoki jakie zobaczy w dalekich krajach. No i oczywiście podarował ci później to “zdjęcie”.

Zabawę można też przenieść do kuchni. Jeśli dziecko lubi wszelkiego rodzaju plasteliny i modeliny, spodoba mu się na pewno masa solna. Produkty masz pod ręką, bo to tylko mąka, sól i woda. Pomóż dziecku w ustaleniu odpowiednich proporcji, aby wyrobić masę. Potem pozwól mu ugniatać i wałkować ciasto – samo to będzie stanowić dla niego frajdę. Możecie wspólnie spróbować upleść warkoczyk z trzech wałeczków masy lub uformować serduszko. Kiedy podsuniesz dziecku kilka pomysłów zacznie samo wymyślać kolejne kształty. Gotowe prace można wypiec, a później pomalować farbami plakatowymi. Jeśli zbliża się Dzień Babci albo inne święto zaproponuj dziecku, aby w ten sposób wykonało prezent.

Kolejna propozycja będzie wymagała od twojej pociechy sporo samodzielnej pracy, więc zyskasz dłuższą chwilę dla siebie. Prosisz dziecko, aby schowało w domu jakiś drobiazg. A następnie musi narysować mapę  umożliwiającą odnalezienie tego skarbu. Dozwolone są oczywiście zmyłki i zagadkowe wskazówki, jak to z mapami skarbów bywa. Inna wersja tej gry to umieszczanie w różnych miejscach kolejnych wskazówek, które prowadzą do następnej i tak aż do odnalezienia ukrytego przedmiotu. Musisz się liczyć z tym, że dziecko też będzie chciało zostać poszukiwaczem skarbów, więc i ciebie rysowanie mapy nie ominie.

Pomysły na zabawę z dzieckiemKalambury to dobrze znana gra towarzyska, w którą można zagrać także z dzieckiem. Najlepiej byłoby gdyby uczestniczyło w tym kilka osób, ale we dwójkę też można się bawić. Każdy sam wymyśla sobie hasło i pokazuje. Mogą to być zwierzątka, a dla starszych dzieci postaci z filmów animowanych. Świetna zabawa gwarantowana, a przy tym sporo śmiechu. Przekonasz się jak twoje dziecko obserwuje rzeczywistość.

Możesz też zorganizować zawody w wymyślonych konkurencjach sportowych. Udział dorosłych mile widziany. Świetnie sprawdzi się rzut do celu. Nada się do tego pusty kosz na śmieci i i zwinięte w kulkę skarpetki. Mogą też być trzy różnej wielkości garnki, oczywiście trafienie do najmniejszego daje największą liczbę punktów.

Czy pamiętasz jak robi się kapelusz albo statek z papieru? Jeśli nie – najwyższy czas sobie przypomnieć i nauczyć tego swoje dziecko. Takie domowe zajęcia techniczne świetnie ćwiczą cierpliwość i dokładność. Może tak spodoba mu się składanie papieru, że zainteresuje się origami. Ale na razie, zanim wykona czapki dla wszystkich członków rodziny, będziesz mieć czas dla siebie.

Do zabawy wcale nie są potrzebne zabawki. Dużo ważniejszy jest pomysł i twoje zaangażowanie, na którym dziecku najbardziej zależy. Kiedy następnym razem usłyszysz: ”Nudzi mi się!”, wybierz jedną z opcji, która spodoba się twojemu dziecku. Fajnie też będzie modyfikować zasady gier według własnych upodobań.

Dodaj komentarz