25 czerwca 2020

Planowanie wyposażenia pokoju dla mającego przyjść na świat malucha to nie lada wyzwanie. Musimy przede wszystkim brać pod uwagę jego komfort i bezpieczeństwo. Ważne też, aby meble i ich układ był funkcjonalny dla rodziców. Warto wybierać uniwersalne rozwiązania, które posłużą na dłużej. Samo pomieszczenie powinno być odpowiednio nasłonecznione i mieć dużą cyrkulację powietrza. Zanim zabierzemy się za meblowanie należy pomalować pokój nietoksyczną farbą. Wybór koloru zależy oczywiście od upodobań rodziców. Pamiętajmy jednak, że dodatki i zabawki dodadzą wnętrzu barw. Najlepiej będzie więc zdecydować się na biel lub jej odcienie.

Pierwszym mebelkiem malucha jest oczywiście łóżeczko. Ten wybór jest bardzo ważny, ponieważ niemowlę spędza w nim większość czasu przez pierwsze kilka miesięcy życia. Musi być skonstruowane z bezpiecznych mariałów i pomalowane nietoksyczna farbą. Dostępne są także modele wyposażone w szufladę do przechowywania. Obecnie istnieje ogromny wybór specjalnych pościeli do łóżeczek dziecięcych. Dzięki bocznym osłonom uniemożliwimy malcowi uderzenie o szczebelki. Można dodatkowo zamontować na ramie tzw. karuzelę, która ma za zadanie uspokajać i skupiać uwagę malca. Łóżeczko nie powinno stać przy kaloryferze, ani przy oknie. Najlepiej wybrać nieco zacienione miejsce, aby światło słoneczne nie padało wprost na dziecko. Nieopodal powinien znaleźć się wygodny fotel dla rodzica. Będzie to komfortowe miejsce dla karmiącej mamy. Przyda się także do czytania bajek.

Kolejnym niezbędnym sprzętem jest komoda na ubranka malucha. Najlepszą opcją będzie trzymanie ich w szufladach. Wtedy możemy je wygodnie posegregować i bez problemu sięgać po potrzebną rzecz. Komoda może też być podstawą pod przewijak. To sprytne rozwiązanie, ponieważ mamy od razu pod ręką ubranka na zmianę. Możemy również pomyśleć o skrzyni do przechowywania większych zabawek.

Jeśli mamy już niezbędne meble pora zabrać się za wystrój wnętrza. Tutaj możliwości jest mnóstwo. Można zdecydować się na pokój typowo chłopięcy lub dziewczęcy albo postawić na uniwersalność. Nie ma sensu urządzać tematycznych dekoracji dla niemowlęcia, ponieważ nie ma ono jeszcze swojego gustu ani zainteresowań. Jednak urządzanie pokoiku dziecięcego to ważna część oczekiwania na potomka. Nie rezygnujmy więc z realizacji swoich pomysłów na przytulne, ciepłe wnętrze. Może marzą nam się girlandy nad łóżeczkiem, imię dziecka ułożone z literek albo duży pluszowy miś?

Pomieszczenie powinno być urządzone tak, aby zapewnić maluchowi spokój i wyciszenie. Nie zaszkodzi jednak kilka dodatków w intensywniejszych kolorach, ponieważ te barwy najbardziej go zaciekawią. Interesująco wyglądają obrazki i grafiki na ścianach. Może to być metryczka dziecka lub zdjęcia. Z resztą mebli i dodatków lepiej poczekać aż maluch trochę podrośnie. Wymienimy wtedy łóżeczko niemowlęce na tapczan i dostawimy biurko do rysowania. Będziemy już wiedzieli jakie kolory i dekoracje sprawią radość naszej pociesze.

Kiedy dziecko zaczyna już samodzielnie raczkować pomyślmy także o zabezpieczeniach.. Przydadzą się osłonki do kontaktów i na kanty mebli. Ostro zakończone uchwyty wymieńmy na obłe. Z kilku powodów warto też zablokować szuflady. Maluch nie dostanie się do ich zawartości, ale także nie będzie mógł ich wykorzystać do wspinania ani nie przytrzaśnie sobie rączki. Poza zasięgiem powinny być wszelkie oprawy oświetlenia i kable. Stojące lampy także nie są dobrym pomysłem. Świetnie zastąpią je kinkiety dające delikatne, rozproszone światło. Jeśli w pomieszczeniu znajdują się regały i szafy, powinny być przymocowane na stałe do ściany. Można też zablokować okno, aby dziecko nie było w stanie samo go otworzyć.

Rodzice w oczekiwaniu na przyjście malca na świat często stają przed wieloma wyborami. Nie warto wpadać w pułapkę nieprzemyślanych zakupów. Urządzając pokój dla niemowlaka kierujmy się praktycznością i jakością sprzętu. Wybór jest ogromny, ale nie wszystkie gadżety będą tak naprawdę potrzebne. Ważne, aby dziecko czuło się bezpiecznie i mogło w spokoju odpoczywać. Stawiamy więc na komfort i bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz